Co wiemy o komarach i kleszczach?
W Europie zidentyfikowano 101 gatunków komarów, z czego w Polsce występuje ok. 40 gatunków. Najczęściej są aktywne w porze od zmierzchu do świtu oraz popołudniami w ciepłe i wilgotne dni. Osobniki męskie są nieszkodliwymi wegetarianami, żywiącymi się nektarem kwiatowym. To osobniki żeńskie gryzą, a ich ukąszenia mogą powodować groźne choroby. Do najgroźniejszych chorób zaliczyć należy wirusowe zapalenie mózgu oraz zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. W ostatnich latach duże zaniepokojenie wzbudza najszerzej w świecie rozpowszechniony wirus Zachodniego Nilu (WNV), który powoduje infekcje u zwierząt oraz ludzi. Zasięg tego wirusa obejmuje Afrykę, Europę, Azję i Amerykę. Jak wykazały badania, zdolność do skutecznej transmisji WNV ma 9 gatunków komarów, w tym trzy występujące w Polsce.1 Komary do ludzi przyciąga dwutlenek węgla, który wyczuwają z odległości nawet 600 metrów. Magnesem na komary są również wysoka temperatura ciała, pot i mocne zapachy perfum oraz innych środków higieny.
Kleszcze w Polsce występują w około 20 gatunkach, z czego kilka jest niebezpiecznych z medycznego punktu widzenia i przenosi groźne dla ludzi choroby, takie jak: odkleszczowe zapalenie mózgu czy Borelioza z Lyme. Kleszcze nie skaczą i nie latają, tylko czekają na swojego żywiciela w wysokiej trawie, na paprociach oraz pod liśćmi i w zaroślach. Gdy go wyczują, spadają na niego lub przyczepiają się, a następnie znajdują sobie dogodne miejsce
do żerowania. U dzieci najczęściej (w około 70% przypadków) lokalizują się na głowie, zazwyczaj na granicy włosów i za uszami, zaś u dorosłych w miejscach, gdzie skóra jest delikatna (np. pod kolanami, w pachwinach, na brzuchu). Nasilenie występowania kleszczy przypada na przełom lipca i sierpnia.2
Jak się chronić?
Wilgotność, temperatura otoczenia, intensywne zapachy, światło i otaczające nas kolory to główne czynniki, które odgrywają istotną rolę w przyciąganiu insektów. Najlepiej unikać stosowania mocnych perfum, ciemnych ubrań (te przyciągają owady), stronić od wysokich traw i zarośli, zasłaniać jak najwięcej partii ciała, a przede wszystkim, stosować odpowiednie repelenty zawierające DEET (N,N-Dietylo-m-toluamid)3, podstawowy, aktywny składnik OFF!?.
DEET jest substancją aktywną o szerokim spektrum, która skutecznie i długotrwale działa przeciwko wielu gatunkom komarów, much oraz kleszczy. DEET powoduje u owadów zablokowanie wyjątkowo wrażliwych receptorów czuciowych. Zdezorientowane owady odlatują od celu, a łaknienie krwi ustępuje aż do momentu całkowitego usunięcia substancji z ich receptorów. DEET jest najpopularniejszą substancją aktywną na świecie odstraszającą owady, począwszy od 1957 r.4
Każdy lubi spędzać czas na świeżym powietrzu na swój sposób. Jedni wybiorą aktywne formy rekreacji, inni rodzinny piknik albo spokojne i beztroskie leniuchowanie z przyjaciółmi. Jednak niezależnie od wyboru, co roku powraca ten sam problem ? irytujące owady, które potrafią zepsuć każdy pobyt na świeżym powietrzu. Produkty marki OFF!?, w zależności od potrzeb i warunków, skutecznie ochronią przed dokuczliwymi komarami, kleszczami i innymi owadami latającymi, przez cały letni sezon. Różnorodność produktów marki OFF!? spełni oczekiwania każdego członka rodziny, począwszy od tych o delikatnej skórze, aż do tych aktywnych, którzy wymagają bardziej intensywnej ochrony.
Zróżnicowana gama produktów OFF!? to skuteczna ochrona przed owadami dla osób o różnych potrzebach. Stężenie substancji aktywnej w preparatach jest różne, dzięki, czemu produkty różnią się długością ochrony oraz tym, przeciw jakim owadom działają. Na wieczorny spacer po parku wskazany będzie najpopularniejszy produkt OFF!? o standardowym czasie działania, natomiast na kilkugodzinną wycieczkę rowerową lub zabawę przy ognisku należy wybrać preparat, który będzie ochraniał znacznie dłużej, np. z gamy MAX, Protection Plus lub Tropical. Ważne jest także to, przed jakimi owadami produkt ma chronić. Przed wyprawą do lasu, na łąkę lub na tereny o dużym natężeniu występowania owadów, warto użyć preparatu o szerokim spektrum ochrony przed różnymi owadami, nie tylko komarami. W lasach szczególnie ważna jest ochrona przed kleszczami przenoszącymi groźne choroby. Wybierając się na wycieczkę w dalekie, egzotyczne miejsca trzeba pamiętać o ochronie, również przed komarami tropikalnymi.
Produkty OFF!? dają dużą wygodę użytkowania. Atomizery oraz standardowe aerozole zapewnią szybką i łatwą aplikację; przeznaczone są do równomiernego nanoszenia zarówno na skórę jak i ubranie. Często cienka warstwa materiału nie stanowi dla owada przeszkody, zatem nawet, gdy rękawy i nogawki zakrywają wszystkie części ciała, można zabezpieczyć się podwójnie. Aerozole suche, z zawartością mączki kukurydzianej, to bardzo komfortowa forma aplikacji na skórę ? są szybkie i łatwe w zastosowaniu, a skóra pozostaje sucha i nieklejąca się. Preparaty w żelu zapewnią łatwą i szybką aplikację; OFF!? FAMILY CARE Junior dodatkowo posiada właściwości pielęgnacyjne i może być stosowany u osób z delikatną skórą oraz alergików. Żel OFF!? AKUT po ukąszeniu do miejscowej aplikacji, łagodzi nieprzyjemne skutki
i pielęgnuje skórę.
OFF!? Aerozol
Preparat w formie aerozolu, o przyjemnym zapachu, stanowi podstawową ochronę. Tworzy aktywną barierę przeciwko owadom, chroniąc przed komarami i kleszczami do 4 godzin oraz przed meszkami do 6 godzin.
OFF!? Atomizer
Produkt polecany do standardowej ochrony przed komarami (do 2 godzin) i kleszczami (do godziny). Zawiera aloes, który dodatkowo pielęgnuje i nawilża skórę. Ma przyjemny zapach, nie jest tłusty i nie lepi się.
OFF!? MAX Aerozol
Repelent w formie aerozolu, tworzący aktywną barierę przeciw owadom. Ma przyjemny zapach
i można go stosować bezpośrednio na skórę lub ubranie. Dzięki większemu stężeniu substancji aktywnej, zapewnia skuteczną ochronę przed komarami do 6 godzin, przed kleszczami do 4 godzin oraz innymi owadami latającymi.
OFF!? PROTECTION PLUS Atomizer i aerozol
Produkt gwarantuje kompleksową ochronę przed najbardziej uciążliwymi owadami: komarami, kleszczami i muchami do 8 godzin. Występuje w dwóch wariantach: płynu z atomizerem, który pozwala na szybką, łatwą i miejscową aplikację produktu oraz suchego aerozolu z zawartością mączki kukurydzianej. Nie tworzy tłustej powłoki na ciele, pozostawia skórę suchą i nie lepi się.
OFF!? TROPICAL Atomizer i aerozol
Środek polecany dla osób aktywnych, spędzających dużo czasu na świeżym powietrzu, szczególnie przyciągających owady. Osoby energiczne i aktywne, a także turyści przebywający w dalekich podróżach do ciepłych krajów, są częściej narażeni na ukąszenia komarów, dlatego powinni zadbać o odpowiednio wysoką ochronę. Bardzo silne działanie OFF!? Tropical skutecznie odstrasza komary, nawet tropikalne oraz kleszcze do 8 godzin. Dostępny w dwóch formatach, płynu z atomizerem i suchego aerozolu.
OFF!? FAMILY CARE Junior żel
Produkt przeznaczony dla osób o delikatnej skórze. Tworzy aktywną powłokę chroniącą przed ukąszeniami komarów do 4 godzin. Forma żelu pozwala na łatwą aplikację, a jego delikatna formuła nie zawiera substancji zapachowych, konserwantów i barwników. Środek przetestowany dermatologicznie, jest odpowiedni dla dzieci powyżej 2 roku życia.
OFF!? AKUT
Produkt łagodzący bolesne skutki ukąszeń i użądleń owadów, a także poparzeń pokrzywą. Zawiera rumianek i aloes, które pielęgnują skórę. Forma żelu pozwala na równomierne rozprowadzenie produktu oraz nadaje skórze uczucie przyjemnego chłodu. Preparat w formie żelu może być stosowany także u dzieci.
Niektóre produkty OFF!? zawierają inny aktywny składnik ? Ikarydynę, wynalezioną
i zarejestrowaną przez firmę Bayer. W warunkach umiarkowanych oraz tropikalnych sprawdzone zostało działanie tego składnika przeciwko kluczowym nośnikom chorób oraz różnym odmianom komarów. Ikarydyna wykazała właściwości odstraszające i może być rekomendowana, jako środek zapobiegający malarii oraz skuteczny środek odstraszający owady, przeznaczony do stosowania u ludzi.5
Uwaga: Produkty z serii OFF!? są repelentami, należy ich używać z zachowaniem szczególnych środków ostrożności. Przed użyciem należy przeczytać etykietę i ulotkę informacyjną.
SC JOHNSON ? A FAMILY COMPANY
1,2 Fundacja Na Rzecz Zwalczania Kleszczy i Profilaktyki w Chorobach Odkleszczowych w Lublinie, www.kleszcze.pl
3,4 Comparative Efficacy of Insect Repellents Against Mosquito Bites. The New England Journal of Medicine. Vol. 347, No. 1, July 4, 2002, http://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa011699
5 The report of the fourth WHOPES Working Group Meeting, WHO, Geneva, 4-5 December 2000.