Zdrowie Zdrowie intymne

Coraz więcej młodych Polaków ma problemy z poczęciem dziecka

Coraz więcej młodych Polaków ma problemy z poczęciem dziecka
Warszawa, 03.08.2015 Polaku! Zadbaj o swoją płodność! Jak wynika z badań przeprowadzonych w pierwszych miesiącach trwania kampanii „Płodny Polak”, jakość nasienia 32% mężczyzn jest alarmująco

Warszawa, 03.08.2015
Polaku! Zadbaj o swoją płodność!

Jak wynika z badań przeprowadzonych w pierwszych miesiącach trwania kampanii „Płodny Polak”, jakość nasienia 32% mężczyzn jest alarmująco niska . Eksperci radzą – wczesna diagnoza płodności to szansa na cofnięcie niepożądanych procesów, dlatego w ramach kampanii mężczyźni otrzymają tysiące zaproszeń na bezpłatne badania nasienia.

Coraz więcej młodych Polaków ma problemy z poczęciem dziecka. Szacuje się, że już co szósta para zmaga się z tym kłopotem. W 35% jego przyczyna leży po stronie mężczyzny. Najczęstszym powodem męskiej niepłodności jest zły stan nasienia. Jak wynika z badań kampanii „Płodny Polak” u co trzeciego mężczyzny nie spełnia ono norm wyznaczonych przez Światową Organizację Zdrowia, co oznacza, że nie zawiera plemników lub ich ilość w ejakulacie jest bardzo mała. WHO spadek jakości nasienia tłumaczy czynnikami środowiskowymi, ale negatywny wpływ na nie może mieć także niewłaściwy styl życia.
Stres, używki, brak aktywności fizycznej, siedzący tryb życia i nadwaga, a także wysokie temperatury – to czynniki, które mogą negatywnie wpływać na jakość nasienia. Odpowiednio wczesne zdiagnozowanie wszelkich nieprawidłowości daje dużą szansę na zmianę złych przyzwyczajeń i powstrzymanie niepożądanych procesów, a nawet cofnięcie ich skutków – mówi Piotr Pietrewicz, ekspert kampanii „Płodny Polak”, dyrektor diagnostyki laboratoryjnej oraz laboratorium IVF w Klinikach Leczenia Niepłodności „Bocian”.

Sposobem na zdiagnozowanie męskiej płodności jest badanie nasienia. Pozwala ono określić jakość, ilość i szybkość plemników. Warto, aby wykonali je mężczyźni, którzy nie są jeszcze ojcami, a chcą nimi zostać w przyszłości, ale także ci, którzy nie planują potomstwa – jakość nasienia świadczy nie tylko o płodności, ale również o stanie zdrowia.

„Płodny Polak” na plaży
Mężczyźni, którzy nie mają problemu z erekcją nie zdają sobie sprawy, że problem niepłodności może dotyczyć także ich. Jak wynika z raportu „Płodny Polak”, aż 93% mężczyzn nigdy nie poddało się specjalistycznym badaniom, jednocześnie codziennie wykonując czynności, które mogą negatywnie wpływać na jakość ich spermy.

A to już wiesz?  Twoja samochodowa apteczka – czy masz w niej wszystko?

W odpowiedzi na te niepokojące wyniki 8 sierpnia, czyli już w najbliższą sobotę na plaży miejskiej przy Moście Poniatowskiego w Warszawie organizatorzy kampanii „Płodny Polak” będą zachęcać młodych Warszawiaków, aby „wzięli pod lupę” swoją płodność. Panowie dowiedzą się jak postępować, aby zapobiec ewentualnej niepłodności. Na mężczyzn będą czekały specjalne upominki, a wśród nich m.in. vouchery na bezpłatne badanie nasienia.

Kampania społeczna „Płodny Polak” to inicjatywa, której celem jest zwrócenie uwagi młodych, nieposiadających jeszcze dzieci mężczyzn, na kwestie związane z rosnącą liczbą zaburzeń płodności wśród Polaków. Na przestrzeni 30 lat WHO obniżyło uznawaną za prawidłową wartość koncentracji nasienia aż o 75% – z 60 mln plemników w 1 ml. ejakulatu w 1980 roku, do 15 mln/ml w 2010. Organizacja uzasadnia zmianę generalnym spadkiem jakości nasienia, spowodowanym czynnikami środowiskowymi. Z tego powodu istotne staje się podejmowanie inicjatyw edukujących społeczeństwo na temat unikania przez mężczyzn negatywnego wpływu współczesnego stylu życia na płodność.

Kampania organizowana jest przez Fundację „Nadzieja dla zdrowia” przy wsparciu merytorycznym embriologa klinicznego Piotra Pietrewicza, członka Europejskiego Stowarzyszenia Rozrodu Człowieka i Embriologii (ESHRE) pod patronatami Polskiego Towarzystwa Urologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Andrologicznego. Ambasadorką akcji została Natalia Siwiec. Więcej informacji znajduje się na stronie www.plodnypolak.pl.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy