Ginekomastia – powiedz swojemu mężczyźnie jak ją usunąć!
Ten bardzo wstydliwy problem dla wielu mężczyzn okazuje się ciężarem, z którym nie potrafią sobie poradzić. Ginekomastia, czyli nadmierny rozrost męskich piersi co prawda nie jest „chorobą”, ale wskazuje na zaburzenia hormonalne i warto udać się z tą dolegliwością do lekarza.
Panowie żyją często w błędnym przekonaniu, że nie ma sposobu na pozbycie się wstydliwego problemu i nie wiedzą, gdzie szukać pomocy. Dr Andrzej Krajewski z Kliniki Chirurgii Plastycznej i Medycyny Estetycznej w Kołobrzegu uspokaja, że ginekomastię można usunąć na wiele sposobów. Jeśli zauważysz ją u swojego partnera, może warto podpowiedzieć mu jak się jej pozbyć?
Warto być szczerym z lekarzem
Ginekomastia dotyka mężczyzn w bardzo różnym wieku, a przyczyn tej dolegliwości może być wiele. Aby dobrze zdiagnozować problem warto być szczerym z lekarzem. Chociaż dla wielu mężczyzn temat może być krępujący, należy odpowiadać na pytania specjalisty zgodnie z prawdą. Wówczas lekarz będzie mógł optymalnie dobrać sposoby leczenia – mówi dr Andrzej Krajewski z Kliniki Chirurgii Plastycznej i Medycyny Estetycznej z Kołobrzegu.
Jakie są przyczyny
Ginekomastia może być spowodowana m.in. zwiększeniem ilości kobiecego estradiolu w osoczu w stosunku do męskiego hormonu – testosteronu, a także chorobami takimi jak marskość wątroby, nadczynność tarczycy oraz dolegliwościami, w których występuje wzmożona synteza estrogenów. Dodatkowo jako przyczynę tego wstydliwego problemu specjaliści wskazują przyjmowanie środków dopingowych, zawierających androgeny czy nadmierne spożywanie piwa i innych składników pokarmowych o działaniu estrogennym.
Wśród mężczyzn istnieje także tzw. ginekomastia tłuszczowa, nazywana także pseudoginekomastią. Cierpią na nią w szczególności mężczyźni z otyłością, u których tłuszcz gromadzi się w okolicach klatki piersiowej.
Jak usunąć wstydliwy problem
Dobranie odpowiedniej metody leczenia uzależnione jest od przyczyny dolegliwości. Jeśli mamy do czynienia z nowotworem, marskością wątroby lub inną chorobą, wskazane jest leczenie schorzenia, które miało wpływ na rozwój ginekomastii. Jeżeli zaś główną przyczyną jest zażywanie leków, powinno się jak najszybciej je odstawić bądź zastąpić bezpiecznymi odpowiednikami. Problemy hormonalne natomiast można rozwiązać, stosując testosteron lub przyjmując leki, które zahamują aktywność estrogenów.
W przypadku tzw. ginekomastii samoistnej, czyli takiej, która pozostała z okresu dojrzewania i nie zanikła naturalnie oraz ginekomastii tłuszczowej, o ile ani ćwiczenia, ani dieta nie przyniosły efektów, można skorzystać z leczenia chirurgicznego. Zabieg korekcji ginekomastii polega na usunięciu nadmiaru tkanki tłuszczowej oraz wymodelowaniu klatki piersiowej, tak aby uzyskać wygląd męskiej sylwetki – mówi dr Andrzej Krajewski z Kliniki Chirurgii Plastycznej i Medycyny Estetycznej w Kołobrzegu. – Efekt takiego zabiegu jest trwały, a mężczyźni mogą odzyskać utraconą pewność siebie i poczuć się dobrze w swojej skórze – dodaje dr Krajewski.