BIZNES Motoryzacja

Motoryzacja szansą rozwoju inwestycji zagranicznych w Polsce

Motoryzacja szansą rozwoju inwestycji zagranicznych w Polsce
Wydłużenie czasu działania Specjalnych Stref Ekonomicznych, wsparcie inwestycji produkcyjnych w okresie 2014-2020, nacisk na efektywne wsparcie Badań, Rozwoju i Innowacyjności - to główne wnioski z debaty dialogu społecznego zorganizowanej przez

Data publikacji: 2013-07-01
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Motoryzacja szansą rozwoju inwestycji zagranicznych w Polsce
Kategoria: BIZNES, Motoryzacja

Wydłużenie czasu działania Specjalnych Stref Ekonomicznych, wsparcie inwestycji produkcyjnych w okresie 2014-2020, nacisk na efektywne wsparcie Badań, Rozwoju i Innowacyjności – to główne wnioski z debaty dialogu społecznego zorganizowanej przez THINKTANK.

Motoryzacja szansą rozwoju inwestycji zagranicznych w Polsce BIZNES, Motoryzacja - Wydłużenie czasu działania Specjalnych Stref Ekonomicznych, wsparcie inwestycji produkcyjnych w okresie 2014-2020, nacisk na efektywne wsparcie Badań, Rozwoju i Innowacyjności - to główne wnioski z debaty dialogu społecznego zorganizowanej przez THINKTANK.

Wydłużenie czasu działania Specjalnych Stref Ekonomicznych, wsparcie inwestycji produkcyjnych w okresie 2014-2020, nacisk na efektywne wsparcie Badań, Rozwoju i Innowacyjności, pakiet dla poprawy kondycji rynku samochodowego z pełnym odliczeniem VAT, nowoczesnym podatkiem ekologicznym i sprawnym systemem kontroli technicznej pojazdów – to główne wnioski z debaty dialogu społecznego pt. „Inwestycje zagraniczne w branży motoryzacyjnej w Polsce” zorganizowanej przez ośrodek analityczny THINTANK w Klubie Polskiej Rady Biznesu.

Branża motoryzacyjna odpowiedzialna jest za ponad 85 miliardów złotych polskiego eksportu, co stanowiło ponad 20% jego wartości w 2011 r. Niestety, już trzeci rok z rzędu obserwujemy spadek wielkości produkcji samochodów w Polsce. W roku 2012 wyprodukowano w naszym kraju 548 tys. szt. samochodów osobowych tj. 270 tys. mniej niż w roku 2009. Spadki produkcji w zakładach montażowych samochodów rekompensowane są poprzez wzrosty produkcji komponentów do produkcji aut, w którym to segmencie Polska wyrasta na znaczącego gracza w skali europejskiej.

Branża motoryzacyjna to zarówno produkcja samochodów, pojazdów ciężarowych autobusów, motocykli, jak również wytwarzanie komponentów do produkcji pojazdów. Nie można też zapomnieć o innych branżach produkujących na potrzeby motoryzacji, jak na przykład branża , produkująca opony, szyby samochodowe, tekstylna czy też chemiczna.

SZUKAJĄC POROZUMIENIA Z RZĄDEM

Eksperci wskazują szereg rozwiązań mogących skutecznie zwiększyć zarówno produkcję jak i sprzedaż aut, będących jednocześnie najważniejszymi elementami strategii inwestycji zagranicznych w branży motoryzacyjnej w Polsce. Odwołują się do regulacji, jakie funkcjonują już w większości krajów Unii Europejskiej. Wśród najważniejszych postulatów formułują m.in.: wydłużenie czasu działania Specjalnych Stref Ekonomicznych, wsparcie innowacyjnych inwestycji produkcyjnych w okresie 2014-2020 w sektorze motoryzacyjnym, elastyczność czasu pracy, pakiet dla poprawy kondycji rynku samochodowego z pełnym odliczeniem VAT, nowoczesnym podatkiem ekologicznym i sprawnym systemem kontroli technicznej pojazdów. – To jeden z głównych celów – znacząca poprawa systemu kontroli pojazdów – tłumaczył Jakub Faryś, Prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego. Uszczelnienie tego systemu pozwoli uzdrowić sytuację w zakresie niekontrolowanego importu samochodów używanych.  – Ponad połowa sprowadzanych samochodów do Polski to samochody, które maja 10 i więcej lat, w większości niespełniających aktualnie obowiązujących norm ekologicznych. Pomijając już fakt sprowadzania do Polski samochodów uszkodzonych, rozbitych – zauważa Bogusław Cieślar, Rzecznik Prasowy Fiat Auto Poland, Prezes Związku Pracodawców Motoryzacji i Artykułów Przemysłowych.

A to już wiesz?  Kto zyska na telematyce w motoryzacji?

Globalne koncerny już dawno zauważyły, że potencjał i siła napędowa sektora tkwi w pracownikach, głównie inżynierach. Ci najlepsi mogą liczyć na wynagrodzenie zdecydowanie większe niż średnia krajowa. Nacisk na efektywne wsparcie Badań, Rozwoju i Innowacyjności zauważył już General Motors Poland. – Program „Młody Inżynier” realizowany m.in. na Politechnice Gliwickiej pozwala studentom przez okres 6 miesięcy na zdobycie unikalnej wiedzy z zakresu produkcji i pojazdów. Najlepsi otrzymują stałe zatrudnienie w firmie. – wyjaśniał Paweł Wideł, Governmental Relations Director General Motors Poland.

– Fiat Auto Poland współpracuje od lat z uczelniami technicznymi np. Politechniką Warszawską i Śląską oraz z Akademią Techniczno-Humanistyczną w Bielsku-Białej, dając studentom tych uczelni, doktorantom możliwość prowadzenia prac  badawczo-naukowych w zakładzie w Tychach i w centrum badawczym w Turynie – dodaje Bogusław Cieślar.

Debata „Inwestycje zagraniczne w branży motoryzacyjnej w Polsce”, zorganizowana przez ośrodek analityczny THINTANK w ramach programu FORUM DIALOGU, odbyła się 18 czerwca w Klubie Polskiej Rady Biznesu. Uczestniczyli w niej: Krystyna Boczkowska – Prezes Robert Bosch Polska, Paweł Wideł – Governmental Relations Director General Motors Poland, Wiceprezes Związku Pracodawców Motoryzacji i Artykułów Przemysłowych, Jakub Faryś – Prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, Jacek Pryczek – Prezes Goodyear Dunlop Tires Polska, Bogusław Cieślar – Rzecznik Prasowy Fiat Auto Poland, Prezes Związku Pracodawców Motoryzacji i Artykułów Przemysłowych, Ryszard Jania – Prezes Pilkington Automotive Poland, Agnieszka Pałka – Naczelnik Wydziału Wspierania Inwestycji w Ministerstwie Gospodarki, , Paweł Stawowy – Zastępca Dyrektora Oddziału ARP w Tarnobrzegu oraz Andrzej Szczepek – Prezes Wielton, Adam Małecki – Zastępca Dyrektora Departamentu Inwestycji Zagranicznych PAIiZ.

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Motoryzacja szansą rozwoju inwestycji zagranicznych w Polsce BIZNES, Motoryzacja - Wydłużenie czasu działania Specjalnych Stref Ekonomicznych, wsparcie inwestycji produkcyjnych w okresie 2014-2020, nacisk na efektywne wsparcie Badań, Rozwoju i Innowacyjności - to główne wnioski z debaty dialogu społecznego zorganizowanej przez THINKTANK.
Hashtagi: #BIZNES #Motoryzacja

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy