Wiadomości branżowe

Zobacz najszybszy samochód świata na Stadionie Narodowym

Podczas organizowanego przez Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik 18. Pikniku Naukowego w Warszawie będzie można po raz pierwszy w Polsce zobaczyć pojazd Bloodhound SSC, który w 2015 roku podejmie próbę pobicia rekordu prędkości na lądzie. Eksponat zostanie sprowadzony specjalnie na tę imprezę przez producenta oleju Castrol, uczestnika projektu. Piknik odbędzie się na Stadionie Narodowym, 31 maja, w godzinach 11-20. Wstęp jest bezpłatny.Tematem przewodnim tegorocznej edycji pikniku jest czas, a czym innym, jak nie walką z czasem jest próba pobicia rekordu prędkości na lądzie? Chodzi przecież o to, by pokonać dystans pomiarowy w jak najkrótszym czasie. W przyszłym roku spróbuje tego dokonać Andy Green za sterami bolidu Bloodhound SSC. Ma on przekroczyć barierę dźwięku i rozwinąć astronomiczną prędkość 800 mil/h (1287 km/h). Na 2016 rok zaplanowana jest kolejna próba, której celem będzie 1000 mil/h (1609 km/h). Castrol, który niemal od początku swojego istnienia jest synonimem pasji, pionierskich osiągnięć i najlepszych osiągów, aż 21 razy uczestniczył w biciu prędkości na lądzie. W pojeździe Bloodhound SSC będzie wykorzystany olej Castrol EDGE Titanium

Podczas organizowanego przez Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik 18. Pikniku Naukowego w Warszawie będzie można po raz pierwszy w Polsce zobaczyć pojazd Bloodhound SSC, który w 2015 roku podejmie próbę pobicia rekordu prędkości na lądzie. Eksponat zostanie sprowadzony specjalnie na tę imprezę przez producenta oleju Castrol, uczestnika projektu. Piknik odbędzie się na Stadionie Narodowym, 31 maja, w godzinach 11-20. Wstęp jest bezpłatny.

Tematem przewodnim tegorocznej edycji pikniku jest czas, a czym innym, jak nie walką z czasem jest próba pobicia rekordu prędkości na lądzie? Chodzi przecież o to, by pokonać dystans pomiarowy w jak najkrótszym czasie. W przyszłym roku spróbuje tego dokonać Andy Green za sterami bolidu Bloodhound SSC. Ma on przekroczyć barierę dźwięku i rozwinąć astronomiczną prędkość 800 mil/h (1287 km/h). Na 2016 rok zaplanowana jest kolejna próba, której celem będzie 1000 mil/h (1609 km/h). Castrol, który niemal od początku swojego istnienia jest synonimem pasji, pionierskich osiągnięć i najlepszych osiągów, aż 21 razy uczestniczył w biciu prędkości na lądzie. W pojeździe Bloodhound SSC będzie wykorzystany olej Castrol EDGE Titanium FSTTM, używany w motorsporcie płyn hamulcowy React SRF i inne płyny, stosowane m.in. przez NASA.

Imponującą replikę pojazdu Bloodhound SSC o długości blisko 14 metrów i wysokości 3 metrów będzie można oglądać w strefie motorsportu, a dokładniej w strefie firmy Castrol. Pojazd jest napędzany silnikiem odrzutowym Rolls-Royce EJ200, wspomaganym zespołem rakiet hybrydowych Nammo. Źródłem napędu pompy utleniacza do paliwa rakietowego jest? 750-konny silnik z samochodu wyścigowego. Łączna moc to 135 000 KM, czyli mniej więcej tyle, co w 180 samochodach Formuły 1. Przy pełnej prędkości Bloodhound w czasie 1 sekundy przebywa dystans równy ok. 4 długości boiska piłkarskiego.

Castrol zaprezentuje także najszybszy samochód na ? mili w Polsce ? Corvette VTG i wyścigowego VW Golfa z Volkswagen Castrol Cup. Podczas pikniku będzie można się spotkać i porozmawiać z kierowcami obydwu samochodów ? Grzegorzem Staszewskim i Jerzym Dudkiem.

A to już wiesz?  Wygraj co-drive z Kenem Blockiem na październikowym rajdzie Hiszpanii

Piknik Naukowy odbędzie się w sobotę, 31 maja, ale replikę pojazdu Bloodhound SSC można będzie zobaczyć na stadionie już od środy, 28 maja. Stadion można zwiedzać w godz. 10-20, bilety najprościej kupić przez internet, przez stronę stadionu ? sklep.stadionnarodowy.org.pl. Wstęp na Piknik Naukowy jest bezpłatny.

Castrol jest zaangażowany w bicie rekordów prędkości od 100 lat. Wystarczy wspomnieć, że na 38 rekordów prędkości na lądzie, jakie odnotowano od 1914 roku, aż 21 dokonano pojazdami, które były smarowane olejem Castrol. Właśnie od 1914 roku obowiązuje obecna zasada bicia rekordów ? z dwoma przejazdami. Rekord z 1914 roku wynosił niemal dokładnie 200 km/h, a aktualny rekord prędkości na lądzie należy do Greena i jest o ponad 1000 km/h lepszy (1228 km/h). Pobił go pojazdem Thrust SSC w 1997 roku, a projekt wspierała także firma Castrol.

 

Zapraszamy również na stronę wydarzenia: https://www.facebook.com/events/1424452671151912/permalink/1424452677818578/  


dostarczył: infoWire.pl

Źródło BP Europa SE, Oddział w Polsce. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy